ADVERTISING REGULATIONS

ADVERTISING REGULATIONS

Warranty and complaint conditions for goods purchased on the eShop are governed by:

TheCivil Code (Act No. 89/2012 Coll., Civil Code, hereinafter referred to as the "Civil Code", as amended) in the event that the customer is a "consumer", i.e. a natural person who, when concluding and performing a contract, is not acting within the scope of his/her trade or other business activity or within the scope of his/her independent exercise of his/her profession. In such a case, most products are covered by a 24-month warranty period, which is binding in the documentation (warranty card) for the relevant goods. If there is an "entrepreneur" on the customer's side, i.e. a natural or legal business person, or if the customer provides an ID number when registering, the customer is automatically considered an "entrepreneur". In this case, most products are covered by a 12-month warranty period, binding in the documentation (warranty card) for the respective goods.

Please note that if the customer does not provide a registration number, despite being a "business" and not a "consumer", he is deliberately misleading the supplier.

Returning the goods

The possibility of returning goods without giving a reason is governed by:

According to the Civil Code, if the customer is a consumer, he has the right to return the goods received without giving reasons within 14 days of receipt. In the event that the customer "consumer" decides to return the goods within the aforementioned period, he is obliged to:

  • notify the Supplier in writing (by electronic or conventional mail) of the withdrawal from the purchase of the goods,
  • return the complete and undamaged goods with complete documentation to the following address at his own expense:

ROJEK woodworking machines a.s.
U Kapličky 1055
517 41 Kostelec nad Orlicí.

If the customer exercises the right to return the goods, the supplier is entitled to compensation for the costs actually incurred in the delivery and return of the goods. The Supplier is also obliged to refund the sums paid by the Customer within 30 days after the withdrawal from the purchase of the goods.

b) under the Commercial Code, if the customer is an entrepreneur

In this case, the customer's request for the return of the goods is dealt with individually in agreement with the supplier.


Telefon Do you need us now?

Call me: +420 494 323 181 (Mon - Fri: 08:00 - 16:30)


After leaving your phone number, we will get back to you within 2 hours at most. (Mon - Fri: 08:00 - 16:30)

Select language
Basket

Your cart is empty

Browse the web
Přihlášení
Zapomenuté heslo Vytvořit účet
Write to us

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.